top of page
Vyhledat

Jak dávat zpětnou vazbu, která opravdu funguje?

  • Obrázek autora: Radka Jordánová
    Radka Jordánová
  • 19. 3.
  • Minut čtení: 2

Konstruktivní zpětná vazba
Konstruktivní zpětná vazba

Zpětná vazba je klíčovým nástrojem rozvoje, motivace a efektivního vedení týmu. Přesto ji mnoho lidí buď nedává vůbec, nebo ji poskytuje způsobem, který druhou stranu demotivuje. Jak tedy zpětnou vazbu formulovat tak, aby skutečně pomohla a zároveň posílila vaše manažerské dovednosti a leadership?


1. Buďte konkrétní

Obecná zpětná vazba typu „Měl bys být více proaktivní“ nebo „Dělej to lépe“ příliš nepomůže. Místo toho zkuste: „Všiml jsem si, že jsi minulý týden neoslovil žádného nového klienta. Co ti v tom bránilo?“ Čím konkrétnější budete, tím snazší bude pro druhou stranu porozumět tomu, co a jak zlepšit.


2. Používejte metodu „3S“ – Situace, Správa, Směr

Méně známou, ale velmi efektivní metodou je „3S“:

  • Situace: Popište, co se stalo („Na poradě jsi několikrát skočil kolegovi do řeči.“)

  • Správa: Jaký to mělo dopad? („Vypadalo to, že ho to frustrovalo a že pak už tolik nemluvil.“)

  • Směr: Navrhněte, jak to příště udělat lépe („Možná by pomohlo nechat ho domluvit a pak se doptat.“)

Tento model pomáhá udržet zpětnou vazbu konstruktivní a nevyvolává obranné reakce. Je to skvělý nástroj pro manažery, kteří chtějí posílit svůj leadership a zlepšit týmovou komunikaci.


3. Ptejte se, neposuzujte

Místo toho, abyste říkali, co je špatně, zkuste položit otázku: „Co by ti pomohlo, abys zvládal termíny lépe?“ Lidé pak mají prostor přijít sami na řešení, což zvyšuje jejich ochotu ke změně. Takový přístup je klíčový pro efektivní vedení týmu.


4. Zpětná vazba není jen kritika

Důležité je dávat nejen kritickou, ale i pozitivní zpětnou vazbu. Když někoho pochválíte za konkrétní věc, bude mít větší motivaci podobné chování opakovat. Klíčem je opět konkrétnost: „Líbilo se mi, jak jsi na schůzce klidně a jasně vysvětlil problém.“ Tím posilujete nejen jednotlivce, ale i celkovou atmosféru v týmu.


5. Najděte správný moment

Zpětná vazba funguje nejlépe, když ji dáváte co nejblíže události. Pokud ale vidíte, že je druhá strana rozrušená, je lepší počkat na vhodnější chvíli. To je zásadní dovednost pro každého, kdo se chce zlepšit v leadershipu a vedení týmu.


6. Požádejte o zpětnou vazbu i vy

Tím, že budete sami žádat o zpětnou vazbu, vytvoříte otevřenou kulturu a ukážete, že vám na názorech ostatních záleží. Navíc to druhé straně pomůže zpětnou vazbu lépe přijímat. Tento krok je nezbytný pro každého, kdo chce zlepšit své manažerské dovednosti a budovat respekt v týmu.


Zpětná vazba je jako kompas – pokud ji používáte správně, pomůže vám i vašemu týmu růst správným směrem. Jaké máte zkušenosti se zpětnou vazbou vy?


Potřebujete pomoc s nastavením kultury zpětné vazby?

Pokud chcete individuální konzultaci nebo podporu při zavádění efektivní zpětné vazby do vašeho týmu, ozvěte se nám. Společně najdeme řešení, které vám pomůže posílit leadership a vytvořit zdravou pracovní kulturu.


 
 
 

コメント


bottom of page